קולונוסקופיה

  1. ראשי
  2. קולונוסקופיה

בדיקת קולונוסקופיה

קולונוסקופיה מבוצעת בעזרת מכשיר וידאו גמיש וארוך המוחדר דרך פי הטבעת (קולונוסקופ). מכשיר קולונוסקופ מוחדר  מפי הטבעת עד החלק הפנימי ביותר של המעי גס (הנקרא “מעי עיוור”, או, בלועזית, “צקום”).  אורך המעי הגס אצל אדם מבוגר נע בין 100 ל- 150 סמ’. ניתן להיכנס  עם קולונוסקופ גם לחלק הסופי ביותר של המעי הדק, במידת הצורך.

קולונוסקופיה מאשפרת למצוא סיבה לתלונות רבות:  כאב בטן, ירידה במשקל, חוסר דם (אנמיה), דימום מפי הטבעת, שלשול, ועוד. אך אחת המטרות החשובות של קולונוסקופיה הינה גילוי מוקדם ומניעת  סרטן המעי הגס.  הבדיקה לא רק מאפשרת גילוי של סרטן מעי גס בשלב מוקדם- ועל כך  מעלה את הסיכוי לריפוי מלא, אלא גם מאפשרת למצוא נגעים  טרום סרטניים- הנקראים פוליפים,  ולהסיר אותם כבר במהלך הפעולה עצמה, ועל ידי כך למנוע את הסרטן כלל.

לעתים במהלך קולונוסקופיה מבוצעות פעולות מורכבות נוספות- הרחבת היצרויות,  צריבת נקודות דימום, ועוד.

במהלך קולונוסקופיה  ניתן לדגום רירית מעי גס ו/או מעי דק סופי לצורך בדיקה תחת מיקרוסקופ (ביופסיה). גם פוליפים שנכרתו במהלך הבדיקה נשלחים לביופסיה על מנת לקבוע את הסוג המדויק של כל פוליפ ולוודא  שנכרת בשלמות.

קולונוסקופיה, אם כך, איננה רק בדיקה לאדם חולה. היא מומלצת לכל אדם- גבר או אישה, החל מגיל 45-50. במטופלים עם סיכון מוגבר לחלות בסרטן מעי  גס, מומלץ להקדים ולעשות את הבדיקה גם לפני גיל 45.

על מנת להבטיח בדיקה יעילה ובטוחה דרוש ניקיון מעי קפדני. תהליך ניקוי המעי נמשך 3 ימים,אך היומיים הראשונים הם קלים – במהלכם  יש בעיקר  להקפיד על כלכלה ללא סיבים ושתיית מים מרובה. ניתן להמשיך ביומיים האלה לעבוד ולעשות כל פעילות אחרת.  ב- 24 שעות האחרונות  נדרשת הכנה אינטנסיבית יותר. ביום זה יש לחקת אחד משלושת המשלשלים ה”חזקים” – פיקוסלקס, מוביפרפ או מרוקן, ולהישאר בבית  עם גישה נוחה לשירותים. סוג המשלשל מותאם לכל מטופל/ת באופן אישי על ידי ד”ר ברקאי  ותלוי בגיל המטופל/ת, מחלות הרקע  ואיכות ניקיון המעי בקולונוסקופיה קודמת (אם בוצעה).

לפני תחילת הבדיקה ובמהלכה המטופל/ת  מקבל/ת תרופות טשטוש לווריד, ולכן לא מרגיש/ה את הבדיקה כלל.  הבדיקה נמשכת   כ-20 -30 דקות- תלוי  בניקיון המעי, אורך וצורת המעי, וכמות וגודל של פוליפים שנדרשים להסרה.

התאוששות אחרי קולונוסקופיה לרוב הינה קלה ומהירה. אומנם אסור לנהוג (בשל  מתן תרופות מטשטשות) אך  ניתן לחזור לשגרת היום יום תוך שעות ספורות

אחרי הבדיקה ד”ר ברקאי משוחחת עם המטופל/ת ומסבירה על הממצאים בבדיקה. תוצאות ביופסיה (אם ניטלה) נמסרות בד”כ כעבור שבועיים.

לעתים לאותו אדם מומלץ  לעבור  שתי בדיקות – קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה. שתי הבדיקות נדרשות, לדוגמה, למטופלים עם ירידה במשקל, חוסר דם (אנמיה),  או סיפור משפחתי של סרטן  מערכת העיכול.  במקרים כאלה אפשר ומומלץ לעשות את שתי הבדיקות בססיה אחת. תוספת גסטרוסקופיה תאריך את הפעולה בדקות ספורות בלבד, ותמנע צורך בהגעה נוספת וקבלת שטשוש  נוסף .

ד”ר ברקאי מבצעת בדיקות קולונוסקופיה באסותא רמת החייל ובמכון  “גסטרומד”, בהסדר עם כל חברות הביטוח: https://www.gastromed.co.il

תפריט