גסטרוסקופיה

  1. ראשי
  2. גסטרוסקופיה
ALT

ציור סכמטי של גסטרוסקופיה

גסטרוסקופיה הינה בדיקה המבוצעת בעזרת מכשיר וידאו גמיש המוחדר דרך הפה. הבדיקה כוללת הסתכלות ישירה לתוך הושט, הקיבה והתריסריון. הבדיקה מאפשרת למצוא סיבה לתלונות רבות; כאב בטן עליונה, הקאה, צרבת, קושי בבליעה, חוסר דם, ירידה במשקל ועוד. לעתים, הבדיקה מבוצעת לצורך גילוי מוקדם ומניעה של סרטן ושט או קיבה. הדבר רלוונטי בעיקר לאנשים עם רקע משפחתי ו/או מצבים טרום סרטניים.

במהלך הבדיקה ניתן לדגום רירית של ושט, קיבה או תריסריון לצורך בדיקה תחת מיקרוסקופ (ביופסיה). ניתן לבצע בדיקת נוכחות חיידק הליקובקטר על ידי ביופסיה או טסט מהיר (שמוכן תוך כ- 20 דקות).

לעתים מבוצעות במהלך הבדיקה פעולות מורכבות יותר, כגון: קשירת דליות, כריתת פוליפים, צריבת נקודות דימום ועוד.

לפני תחילת הבדיקה, המטופל מקבל תרופות טשטוש לווריד, ולכן לא מרגיש את הבדיקה כלל. הבדיקה נמשכת לרוב דקות ספורות. התאוששות אחרי הבדיקה הינה קלה ומהירה. אומנם אסור לנהוג (בשל מתן תרופות מטשטשות), אך ניתן לחזור לשגרת היום יום תוך שעות ספורות.

אחרי הבדיקה, ד”ר ברקאי משוחחת עם המטופל/ת  ומסבירה לו/ה על הממצאים בבדיקה. תוצאות ביופסיה (אם ניטלה) נמסרות למטופל/ת בד”כ כעבור שבועיים.

ד”ר ברקאי מבצעת בדיקות גסטרוסקופיה באסותא רמת החייל ובמכון  “גסטרומד”, בהסדר עם כל חברות הביטוח: https://www.gastromed.co.il

 

הנחיות לקראת הבדיקה:

על מנת להבטיח בדיקה קפדנית ובטוחה, יש להיות בצום 8 שעות לפני הבדיקה. מותר לשתות מים או נוזל צלול אחר עד 3 שעות לפני הבדיקה. במקרים נדירים יידרש צום ארוך  יותר, בהתאם להנחית ד”ר ברקאי. למרות הצום, חשוב לקחת תרופות למחלות לב ו/או יתר לחץ דם בבוקר הבדיקה עם כמה לגימות מים. אין צורך בהפסקת אספירין. במידה ואת/ה נוטל/ת מדללי דם אחרים, תקבל/י הנחיה מד”ר ברקאי לגבי צורך בהפסקתם.

תפריט