אולטרה סאונד אנדוסקופי (EUS)

במהלך אולטרה סאונד אנדוסקופי מוחדר לגוף האדם (לרב דרך הפה, ולעתים רחוקות דרך פי הטבעת) אנדוסקופ (צינור וידאו גמיש) עם מתמר זעיר של אולטרה סאונד שמשולב בתוכו.  במהלך הבדיקה ניתן לראות ממצאים בלבלב (גידולים, ציסטות), בדרכי המרה (אבנים), גידולים שנמצאים עמוק בתוך דופן מערכת העיכול, ועוד. במידת הצורך ניתן לבצע ביופסיה של ממצאים חשודים בעזרת מחט ייעודית.

אולטרה סאונד אנדוסקופי מאפשר הסתכלות על הלבלב ממרחק של מילימטרים ספורים עם רזולוציה גבוהה מאוד.  זוהי הבדיקה הרגישה והמדויקת ביותר  לאבחון גידולים וציסטות בלבלב. הבדיקה אינה כרוכה בקרינה, ולכן ניתן לבצעה פעמים חוזרות למעקב אחרי ממצאים טרום סרטניים ו/או לגילוי מוקדם של סרטן לבלב.

לפני תחילת הבדיקה המטופל/ת  מקבל/ת תרופות טשטוש לווריד, ולכן לא מרגיש/ה את הבדיקה כלל.  הבדיקה נמשכת כחצי שעה. התאוששות אחרי הבדיקה הינה קלה ומהירה. אומנם אסור לנהוג (בשל  מתן תרופות מטשטשות) אך  ניתן לחזור לשגרת היום יום תוך שעות ספורות

אחרי הבדיקה ד”ר ברקאי משוחחת עם המטופל/ת ומסבירה על הממצאים בבדיקה. תוצאות ביופסיה (אם ניטלה) נמסרות  בד”כ כעבור שבועיים.

ד”ר ברקאי מבצעת אולטרה סאונד אנדוסקופי (EUS) באסותא רמת החייל וב”גסטרומד”, בהסדר עם כל חברות הביטוח: https://www.gastromed.co.il

הנחיות לקראת הבדיקה:

על מנת להבטיח בדיקה קפדנית ובטוחה, יש להיות בצום 8 שעות לפני הבדיקה ( מותר לשתות מים או נוזל צלול אחר עד 3 שעות לפני הבדיקה). למרות הצום, חשוב לקחת תרופות למחלות לב ו/או יתר לחץ דם בבוקר הבדיקה עם כמה לגימות מים.  אין בד”כ צורך בהפסקת אספירין. ד”ר ברקאי תדריך את המטופל/ת לגבי הצורך בהפסקת מדללי דם אחרים.

מומלץ להביא לבדיקה תוצאות בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה אחרות  (US, CT, MRI) במידה ובוצעו.

תפריט